Značení matek (11. 6. 2014)
Letos provedlo několik včelstev tichou výměnu. Protože matky od roku 2010 rozchovávám zásadně od včelstev, kde proběhla tichá výměna, rozšířila se tato úžasná vlastnost mezi včelkami a ty mění matky sami podle potřeby, aniž by se vyrojily. Jediná práce je potom v početném společenství novou matku najít. Ke značení používám opalitové značky, lepidlo Herkules, sirku nebo špejly a samozřejmě výchytku (osvědčil se mě vychytávací a značící píst). Opalitové značky jsou skvělé z několika důvodů. Pokud se včely náhodou vyrojí a roj usadíte, podle čísla matky rychle poznáte, z jakého úlu pochází. V případě tiché výměny můžeme najít mrtvou matku na česnu nebo před úly a díky číslu hned poznáte, ve kterém úlu k výměně došlo. Takže pomůcky jsou připravené a teď najít matku.
Podle čerstvě kladených vajíček hledáme matku nejdříve na zakladených plástech, ale mladá matka ráda přebíhá na jiné plásty a hledání nám tak ztíží. Obzvlášť, když včelstvo zklidníme dýmákem, může nám matka sestoupit až do spodního nástavku. Ono hledat matku v plné sezóně, kdy je ve včelstvu i 50 tisíc včel, je adrenalin. Tak tady je.
Zde je již odchycená a označená letošní matka. Opalitové značky lepím zásadně lepidlem Herkules, který je vodou ředitelný a hlavně bez zápachu. Při použití acetonové barvy (používá se i jako lepidlo pro opalitové značky) hrozí nebezpečí, že pach acetonu, který je včelám nepříjemný, přebije pach mateřího feromonu a včely matku zabijí. Proto je třeba u acetonových barev počkat dostatečně dlouho, až barva zaschne a pach acetonu vyprchá. Při nešetrném použití barvy se může rozlít po hrudi matky a pokud zasáhne dýchací otvory (stigmata) má to fatální následky. Na druhou stranu, pokud lepíme opalitové značky barvou a matka náhodou o značku příjde, zůstane matka značená, byť jen barvou. Ale můžu říct, že po nalepení opalitu Herkulesem matce ještě nikdy neodpadl.
Ještě jedno foto z profilu...
Značenou matku už na plástu nepřehlédneme, jen tu značku jsem mohl nalepit obráceně.